Poslední dění...

Muzikohrátky

První lekce muzikohrátek a bubnování proběhla 1. března. A bylo to úžasné. (obrázky)


Masopust držíme

Čtvrtek 28. února byl plný zážitků pro nás, pro všechny. Navštívili jsme totiž výstavu Masopust držíme na hlineckém Betlémě, kde jsme si mohli nejen prohlédnout masopustní masky v životní velikosti, ale i vyrobit loutky a naučit se masopustní tanečky. V závěru přišla řada i na krmení kachniček na řece Chrudimce a poslech orchestrionu. A to bylo něco! (obrázky)


O třech prasátkách - 11. ledna 2013

(obrázky)Na Vánoce, dlouhý noce

Středa 19. prosince byla v naší školce plná událostí. Nikým nepozorován k nám dopoledne přilétl Ježíšek a nadělil nám spoustu nových hraček. Odpolednem pro změnu zněly kromě koled také písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které děti zazpívaly na vánočním vystoupení pro své rodiče. (obrázky)


Výlet do Hradce Králové

V úterý 18. prosince jsme se společně se školáky vypravili na předvánoční výlet do Hradce Králové. Během návštěvy Planetária jsme rozlušily "záhadu" střídání dne a noci, porovnávali velikost planet sluneční soustavy, viděli opravdový hvězdářský dalekohled a také jsme se mohli "toulat" po noční obloze a hledat známá souhvězdí. Obří akvárium nás potěšilo rybami a dalšími vodními živočichy, které jsme mohli nerušeně pozorovat. Cestou domů vánoční atmosféru umocnil zpěv koled za doprovodu kytary a třešničkou na dortu byl oběd, který na nás čekal ve školce - jak jinak než smažená ryba a bramborový salát. (obrázky)


Přišel k nám čert s Mikulášem,

přišel nikým neohlášen, 

zazvonil a povídal, 

že by se rád podíval...(obrázky)


Odpady

Recyklace je slovo, se kterým se všichni setkáváme snad denně. Třídění odpadu patří již běžně k životu většiny z nás a žáci 1.- 3. třídy si ho mohli spolu s předškoláky vyzkoušet v rámci ekologického programu Odpady Ekocentra Paleta, který ve škole proběhl ve čtvrtek 1. listopadu. (obrázky)


Na motýlích křídlech

Ve středu 24. října jsme společně se školáky navštívili výstavu  motýlů pana Oldřicha Černého v muzeu ve Skutči. (obrázky)


Divadelní představení plné písniček - O kouzelné píšťalce ( 12.10.2012) (obrázky)Výlet do Polničky u Žďáru nad Sázavou (26.6.2012) (obrázky)Holetínské olympijské hry (12. června 2012)

Již čtvrtý ročník olympijských her nám umožnil změřit si své síly a schopnosti s dětmi z mateřské školy Milíčova v Hlinsku a to v pěti tradičních disciplínách. Samozřejmě nechybělo ani to, co k opravdové olympiádě patří: olympijský oheň, hymna, vlajka a živé olympijské kruhy. Za své snažení byli malí sportovci odměněni medailí, diplomem a novými odrážedly. (obrázky)Na vycházce v Dolcích 24.5.2012 

(obrázky)


Vystoupení k Svátku matek (21.5.2012)

(obrázky)


Čarodějnický rej

K setkání mnoha čarodějů, čarodějnic a kouzelníků došlo v pátek 27. dubna na zahradě naší školky. Navštívila nás i letitá čarodějnice Kreolína, která měla pro své čarodějnické "kolegy a kolegyně" připravené úkoly, hry a samozřejmě i čarodějnické odměny. (obrázky)


DEN ZEMĚ, ANEB PROBOUZÍME BROUČKY

V pondělí 23. dubna jsme společně s dětmi oslavily Den Země a také probudily broučky, které jsme na podzim uspaly. Cesta to nebyla jednoduchá, ale za pomoci sluníčka a správného splnění zadaných úkolů se nám podařilo broučky najít a přivítat s nimi jaro. (obrázky)


Bejby taneční pod vedením učitele tance Bohumila Černého (obrázky)


Vynášení Moreny

Smrt chodí po vsi, má dlouhý fousy,

už nemůže choditi, musíme ji nositi,

od města k městu nesem nevěstu:

jestli nám nic nedáte,

tak vám ji tu necháme! (obrázky)


Karnevalové veselí

Letošní období masopustu vyvrcholilo v naší školce karnevalovým veselím, na které jsme se všichni moc těšili. Masky dětí byly dokonalé a nemusely by se za ně stydět ani na známých světových karnevalech. Samozřejmě zde nechyběli princezny, vodníci, víly, čarodějové, dnes populární Šmoulové a spousty dalších nádherných masek. Děti se ve svých maskách představily, zahrály oblíbené hry, dokreslily kouzelnické čepice a spolu se školáky zatancovaly na písničku Statistika z pohádky Princové jsou na draka. (obrázky)


Jan Honza Lušovský

Již téměř tradicí se u nás stala navštěva kreslícího učitele stolničení pana Lušovského, který nás potěšil svými dvěma programy. (obrázky)


Půjdem spolu do Betléma...

Narození Ježíška a cestu do Betléma prožívaly děti v příběhu Jak se Ježíšek narodil, který zahrály kamarádům ze základní školy a svým rodičům i prarodičům během vánočního vystoupení. Ježíšek na ně nazapomněl a odměnil je krásnými dárky pod vánočním stromečkem. (obrázky)


Předvánoční výlet

Cíl výletu, který jsme v předvánočním čase absolvovali byl kulturně - přírodní. Navštívili jsme výstavu Kouzelné Vánoce v Městském muzeu ve Skutči a Záchrannou stanici Pasíčka. Na výstavě naše oči potěšily nádherné obrázky Josefa Lady, které zná již několik generací dětí i dospělých a k předvánočnímu rozjímání neodmyslitelně patří. V Pasíčkách jsme pro změnu my potěšili handicapovaná zvířátka a to tím, že jsme jim pod vánoční stromeček nadělili spoustu dobrot a také jsme si prodloužili adopci veverky obecné na další rok. (obrázky)


Přišel k nám čert s Mikulášem

(obrázky)


Hlinecké medové dny - 21.11.2011
Již tradičně... (obrázky)


Dětská smyslová revue

Ve středu 16.listopadu nás navštívil pan Rudolf Petráš se svým kabaretním vystoupením, během kterého děti plnily spousty úkolů, za které byly odměněny nějakou sladkostí, šátkem nebo slevovou poukázkou do divadla. Děti zpívaly, jmenovaly pohádkové postavy, házely míčkem do kbelíku, ale i poznávaly předměty podle hmatu, čichu, zraku, sluchu a chuti (tam určovaly pouze slovně) a tím si zábavnou formou procvičily všechny smysly. (obrázky)


PODZIMNÍ ODPOLEDNE S KNIHOU, ANEB TVOŘÍME Z DÝNÍ

V pondělí 24. října  jsme se ve školce sešli s rodiči a jejich dětičkami  a strávili tak příjemné odpoledne. Po krátkém čtení přišlo na řadu vyřezávání a zdobení dýní, kterých byla plná školka. A dílo se nám opravdu dařilo. Nádherné dýně jsme následující den využili k výzdobě třídy a mohli tak společně uložit broučky ke spánku. Zpěv Mravenčí ukolébavky je brzy uspal  a my jsme si mohli pochutnávat na výborném "dýňovém"obědě. (obrázky)


"Cesta sýra - sýr vlastnoručně"

Dopoledne plné zážitků jsme strávily na statku "U Syrovů" v Lozicích, kde jsme se dozvěděly  a naučily spoustu  zajímavých věcí. Vyzkoušely jsme si výrobu kozího sýra, dojení kozy Lízy, krmení kůzlátek a koníka Brita. Na venkově je prostě krásně :-)) 
(obrázky)


ODPOLEDNE S KNIHOU, ANEB CO JSME SE UŽ NAUČILY

V tomto školním roce již poslední odpoledne s knihou bylo kromě četby pohádky zpestřeno divadelním představením Dárečky pro Dušánka, kterým děti potěšily své rodiče. Také písničky, básničky, pohybové hry a plnění didaktických úkolů našly své místo během tohoto příjemného odpoledne. (obrázky)


Profilový pořad taneční skupiny Sluníčko

V pátek 17. června jsme přijali pozvání na profilový pořad tanečních vystoupení skupiny Sluníčko, který se konal v tělocvičně ZŠ Ležáků v Hlinsku. Mezi mnoha vystupujícími měli své zastoupení i žáci naší školy a školky, což nás, diváky,velmi těšilo. A opravdu bylo na co koukat... (obrázky)


Sportovní hry v MŠ

Letos již počtvrté jsme se utkali v pěti sportovních disciplínách s dětmi z mateřské školy Milíčova z Hlinska. Všichni sportovci bojovali s patřičným nasazením a tudíž je neminula ani zasloužená odměna. (obrázky)


Mbunda Afrika

Zabubnovat a zatančit si v rytmu africké hudby jsme si mohli během návštěvy hudební skupiny Mbunda Afrika pocházející z Demokratické republiky Kongo. (obrázky)


Den dětí

Letošní oslavu Dne dětí tvořily nejenom sportovní disciplíny, ale i velmi populární soutěž, tentokrát Holetínská Superstar. (obrázky)Vystoupení pro maminky k svátku ( obrázky)


Ukázka psích spřežení

Velice zajímavé a netradiční bylo setkání s majitelem smečky aljašských malamutů, který nás spolu se svými čtyřnohými kamarády navštívil v pondělí 16. května. Dozvěděli jsme se mnoho nového o chovu těchto psů, jejich výcviku a účasti na závodech. (fotky)


Čarodějnický rej (29.dubna 2011)

Setkání čarodějů a čarodějnic v naší školce bylo plné her, soutěží a čarodějnických radovánek. (obrázky)VYNÁŠENÍ MORENY, ANEB ROZLOUČENÍ S PANÍ ZIMOU

Ve středu 13.dubna, tři dny po Smrtné neděli, jsme spolu s rodiči vynášeli Morenu a loučili se tak s paní Zimou. Ta se své vlády nechtěla vzdát a bránila se větrem, deštěm i sněhovými vločkami. Hezké počasí ale přeci jen vyhrálo a po pár dnech přišlo nádherné jaro. ( obrázky)


Vystoupení malíře Honzy Lušovského (21.3.2011)

(obrázky) *STOLNIČENÍ, ANEB HRA NA SVATBU 

s Janem Honzou Lušovským (18.3.2011) 

(obrázky)


Karneval ve školce (17.3.2011) (obrázky)


Ukázky výcviku dravců a sov (17.2.2011)

(obrázky)


Vánoční snění (obrázky)


Adventní čas v MŠ
(obrázky)


Vánoční výstava v Poličce (7.12.2010)

Nejenom betlémy z různých materiálů, ale i expozici výstavy Jak náš pradědeček s prabábi ourodu hojnou z pole sklízeli a dlouhé zimní večery na Horácku trávili, jsme si prohlédli při návštěvě muzea v Poličce. (obrázky)


Přišel k nám čert s Mikulášem...

Celotýdenní čertovské radovánky vyvrcholily páteční návštěvou čertů a Mikuláše. (obrázky)


Ekologický program Hračky (30.11.2010)

Díky ekologickému programu Ekocentra Paleta se děti seznámily se starodávnými hračkami a vyzkoušely si dávno zapomenuté hry s přírodninami. (obrázky)


ČERTOVSKÉ  ODPOLEDNE S KNIHOU

V pondělí 22.11.2010  odpoledne se naše školička proměnila v čertí školu.Nejprve jsme si společně přečetli krásnou čertovskou pohádku O KLEOFÁŠKOVI.
Děti si  spolu s rodiči, babičkami...vyzkoušeli čertí úklid pekla, zahráli si čertí pohybovou hru a zatancovali si čertovský tanec LABADAM.

Na závěr jsme vyráběli krásné čertíky z polínek. Ke zpříjemnění nechyběl dobrý čajík a něco dobrého na zoubek. (obrázky)


Medové dny v hlinecké Orlovně

Již tradiční návštěvu "medové " výstavy jsme si letos naplánovaly na čtvrtek 18. listopadu. Tam nás tentokrát kromě perníčků a svíček zaujal prosklený úl s živými včelami, o kterém nám paní poutavě vyprávěla. (obrázky) 


Učíme se třídit odpad (obrázky)


Zelený ParDoubek – ocenění pro naši školu
Se zapojením do ekologické soutěže Pardubického kraje Zelený ParDoubek se před námi otevřel úkol zmapovat, do jaké míry je provoz naší školy ekologický a jaké ekologické činnosti ve škole v roce 2009 proběhly. Do dotazníku, který byl součástí soutěže, jsme uváděli například, zda je škola zateplená, zda využíváme dešťovou a užitkovou vodu, jestli používáme úsporné splachovače, hlavice na vodu, solární kolektory,…
Také jsme vytvořili přehled ekologických činností a projektů, které se v průběhu roku konaly nebo kterých se naši žáci zúčastnili.
Odměnou za to nám byla nejen finanční odměna, již si škola může vybrat v podobě ekologických programů nebo pomůcek, ale hlavně umístění na celkovém 35. místě a krásném 4. místě ve své kategorii.
Byli jsme tak vyhlášeni Ekologickou školou Pardubického kraje 3. stupně s velmi dobrou úrovní environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty žáků a pedagogů. A to nás nesmírně těší.


Hledá se Evelína

Divadelní představení, které jsme 18.října shlédly v hlinecké Orlovně bylo plné písniček z dětských filmů, pohádek a muzikálů. Všem se nám moc líbilo. (obrázky)


Na návštěvě v Pasíčkách

V pátek 15. října jsme navštívily "naši" veverku a prodloužily si její adopci na další rok. S dětmi ze školy jsme po ni společně vybraly 1.222 Kč. A nezůstalo jen u návštěvy. Pro děti ze školky byl připraven ekologický program o lesních zvířátkách. Těm jsme v lese postavily krásné domečky a za odměnu jsme dostaly od Rozárky malý poklad. (obrázky)


Návštěva knihovny

Ve středu 29. září děti navštívily dětské oddělení knihovny v Hlinsku.  Kromě prohlížení knížek poslouchaly pohádku a luštily pohádkové úkoly a hádanky. (obrázky)


Výlet za Indiány - INDIÁNSKÁ ZASTAVENÍ

V předprázdninový pátek jsme se vypravily za Indiány do Obořic u Nasavrk. Celé dopoledne jsme příjemně prožily v indiánské vesničce, kde jsme měly možnost poznat život Indiánů z blízka - indiánské tepe, vaření, lov bizonů, střílení lukem i hod oštěpem. (obrázky)


Odpoledne s knihou - pohádky Boženy Němcové

Ve středu 23.června jsme strávili již druhé odpoledne s knížkami, tentokrát s pohádkami Boženy Němcové. Pod červenající se třešní jsme si společně s několika maminkami a jejich ratolestmi přečetli poháku O třech sestrách, která se podobá známé Popelce. Samožřejmě nechyběly ani hry na pohádkové téma - poznávání dětí a maminek se zavázanýma očima, nošení dobrot babičce v košíčku či dokonce porážení pětihlavého draka. Po tom všem jsme se všichni posilnili u malého táboráku. (obrázky)


Sportovní hry  

Ve středu 23.června jsme na naší zahradě po roce přivítaly kamarády z MŠ Milíčova z Hlinska. "Změřily" jsme si své síly a sportovní zdatnost při pěti sportovních disciplínách - štafetový běh, hod míčkem, překážková dráha, pětiskok a skákání v pytli. A kdo vyhrál? Všichni, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se - důkazem toho je velké sportovní nasazení i těch nejmenších dětí. (obrázky)


Pirátská honba za pokladem

Tentokrát jsme se staly piráty my. Racek chechtavý cestou k moři upustil na rybník u naší školky důležitý vzkaz od piráta STARÁ KOTVA.V úterý ráno jsme nasedly na Holetínský koráb a připluply jsme pirátovi pomoci najít poklad. Cestou k pokladu jsme zažívaly veliké  dobrodružství - musely jsme zdolat hadí stezku, cestu duchů, krmily jsme masožravou květinu atd. Nakonec se nám podařilo poklad nalézt a ještě jsme si na závěr udělaly veliký táborák. TAK VÍTR DO PLACHET PIRÁTI! (obrázky)


Dramatizace pohádky O makové panence 

( 9.-10.6.2010) (obrázky)


Výstava výtvarných prací ZUŠ Hlinsko

Ve čtvrtek 10. června odpoledne předškoláci navštívili výstavu dětských výtvarných prací v Hlinsku na Betlémě. (obrázky)


Cesta kolem světa

Když jsme zahajovaly tento projekt, netušily jsme, že se cesta kolem světa protáhne na celé 3 týdny. Cestovaly jsme letadlem, autem, autobusem, vlakem i lodí. 

V Africe jsme viděly spoustu divokých zvířat, domorodce - s nimi jsme si zatančily a zabubnovaly.

V Americe jsme se staly ŠAMANY, poznaly jsme spoustu bylinek a jejich léčivé účinky a vyrobily si pravý medvědí zub.

V Antarktidě a na Severním  pólu jsme se ocitly v mrazu  60 stupňů pod nulou a poznaly nelehký život ledních medvědů, tučňáků a jiných zvířat v těchto končinách.

V Asii jsme navštívily Čínu, Japonsko a Vietnam. Viděl jsme rýžová políčka, vyrobily si pravý čínský čaj a na vlastní oči jsme viděly pravou vietnamskou tržnici.

V Evropě jsme vystoupaly na vysokánskou  "Eifelovku", poznaly jsme Prahu a Pražský hrad, vlajku naší země a poznaly jsme i našeho pana prezidenta. Zaletěly jsme se také podívat do HOLANDSKA  na větrné mlýny.

V  Austrálii jsme se tváří v tvář setkaly s klokany, koalami i jedovatými hady. Zjistily jsme, že život v divoké buši není pro každého a tak jsme co nejrychleji letěly zpátky do naší školičky. Cestou domů jsem potkaly holčičku CARLY a seznámily se s jejím nelehkým životním osudem. Její příběh vypráví  o tom, jak musela utéct při velikém požáru vesnice z domova. Zažívala nejistotu a odmítnutí, až nalezla ochranu a lásku v novém domově. Tímto příběhem a následným rozhovorem s dětmi jsme rozvíjely emoční schopnosti dětí, hledaly jsme souvisloti mezi vlastními zážitky a pocity, které přináší život ve vyhnanství. (obrázky)


BEJBYTANEČNÍ 2010

(obrázky)


Na návštěvě v perníkové chaloupce aneb čarodějné hrátky

Jsou čarodějnice zlé i hodné. My jsme poznaly obě. Zlá čarodějnice se objevila  v pohádce O perníkové chaloupce - která nás provázela celý týden. Vyrobily jsme si perníčky a ozdobily jsme si s nimi chaloupku na naší zahradě. Naučily jsme se pohádku ve verších od Františka Hrubína , a tu jsme si pak společně zahrály v kostýmech venku na zahradě u naší perníkové chaloupky.

Hodná čarodějnice si pro nás připravila  čarodějnou cestu plnou úkolů a čarodějných hrátek. Musely jsme házet koštětem do obruče, házet hady do vody, strefit se do pavouka šiškou nebo přejít poslepu podle ohnivého lana. Vše jsme zdárně splnily a na konci cesty nás čekal  PERNÍKOVÝ POKLAD od hodné čarodějnice. Všechny naše úkoly kontrolovala žába Florentinka - pomocnice čarodějnice. (obrázky)


Veselé malování s Honzou Lušovským
(obrázky)


Den Země v naší školičce

Celý  týden 19. - 23. dubna  jsme se věnovaly naší planetě a přírodě. Každý den  nás čekal malý ekoprojekt jako např. 

-ŽÍŽALKY - děti sledovaly žížaly na papíře, jejich pohyby a šustění 

- KAPIČKA - koloběh vody a připomenutí světového  Dne vody, nutnost již nyní šetřit vodou

- ŽABIČKY - vývoj žáby , práce s encyklopediemi

- ZAJÍČEK - ochranné zbarvení zvířat, různorodost míst, kde zvířata žijí

Zopakovaly jsme si také správné třídění odpadů formou her.

A jak jsme slavily DEN ZEMĚ?

Již ráno začaly převeliké přípravy na tento dnešní slavný den, kdy naše Země slaví svůj svátek.

Nejprve jsme upekly veliký dort z písku, který jsme ozdobily kytičkami a šlehačkou z papíru a marcipánovými srdíčky.

Potom jsme dodělaly našeho velikánského hada ZMIJÁKA ŠKOLKOVÉHO z pet lahví, který měří neuvěřitelných 14,5 m .

Nezapomněly jsme ZEMI zazpívat slavnostní narozeninovou písničku, popřát jí vše nejlepší a hlavně zdraví a čisto. Sfoukly jsme pomyslné dortové svíčky a vyrazily slavit ven.

Venku jsme vedle bylinkové zahrádky zasadily svůj ŠKOLKOVÝ STROMEK, o který se budeme starat a chránit ho.

Z pet víček jsme sestavily obrovskou ZEMĚKOULI a nakreslily jsme do ní křídami vše, co na ní patří.

Den Země se nám velmi vydařil, a určitě stojí za to slavit si ho malinko každý den, vážit si naší planety a života na ní. (obrázky)


Staročeské jaro v naší  školičce

Co je PAŠIJOVÝ TÝDEN, jak se dříve zdobila vajíčka, tradiční velikonoční symboly a jejich význam, lidové koledy a říkadla - tak to vše jsme si s dětmi říkaly, vyzkoušely a dokonce i zažily a viděly. 

Ani letos jsme nazapomněly na výrobu  MORÉNY a její vhození do rybníka. Tím jsme se definitivně rozloučily s paní ZIMOU a přivítaly JARO.

Kromě různorodé výzdoby, kde jsme používaly i přírodní materiál jako je seno a sláma, jsme si upekly  krásný velikonoční věnec a ptáčky z kynutého těsta. 

V úterý 23.března jsme se vypravily na pravý  jarní výlet - do BETLÉMA  v Hlinsku na VELIKONOČNÍ VÝSTAVU. Zde jsme viděly vše, o čem jsme si povídaly a nasály jsme pravou předvelikonoční atmosféru. (obrázky)
Odpoledne s knihou, aneb zapojujeme se do celostátního projektu CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM

V pondělí 15.března se naše mateřská škola zapojila do projektu CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM, a to akcí  pro děti a jejich rodiny ODPOLEDNE S KNIHOU.
A jaké bylo toto odpoledne? Plné kvízů, soutěží a pohádek, nechybělo představování svých nejoblíbenějších knih a četba krátkých úryvků. Toto odpoledne nebylo rozhodně poslední, v blízké době chystáme další odpoledne, tentokrát s pohádkami od B. Němcové a K. J. Erbena. Mimo to pravidelně dětem čteme a budeme i nadále číst v MŠ před poledním odpočinkem  další nádherné knihy. Chystáme se také navštívit městskou knihovnu v Hlinsku.


Můžete se přidat k nám a dětem alespoň 20 minut denně číst!

A co pravidelné čtení vytváří?

- pevné pouto mezi rodičem a dítětem, rozšiřuje znalosti,    usnadňuje učení


- je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte


- podílí se na emočním rozvoji dítěte, podporuje získávání vědomostí na celý život


- učí morálním hodnotám, rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí myšlení (obrázky)Stolování pro každého

Začátkem března nás navštívil  pan Jan Honza Lušovský a hravou formou nás seznámil se základy stolování, s tím jak se hezky chovat u jídla, jak správně používat příbor, ale také jak to chodí na velké hostině, například svatební. Tento program proběhl díky spotřebnímu družstvu Jednota Hlinsko, které podporuje osvětu ve stolování. 

S panem Lušovským jsme se rozhodně neviděly naposledy, brzy nás navštíví se svým výtvarným programem. (obrázky)


Karneval (18.února 2010)

Celotýdenní masopustní veselí vyvrcholilo v naší školičce karnevalem, na který byly všechny děti pečlivě připraveny. Kromě přehlídky masek si kluci i holčičky také zatancovali a zahráli veselé hry o sladké odměny. (obrázky)


Vánoce v Pasíčkách (21.12.2009)

Koncem tohoto roku jsme se s dětmi ze školy i školky a jejich rodiči domluvili, že si v záchranné stanici volně žijících živočichů Pasíčka adoptujeme zvířátko. K adopci jsme si vybrali veverku obecnou, kterou jsme jeli v pondělí 21. prosince do Pasíček navštívit. Tam právě probíhala akce Vánoce v Pasíčkách, při které děti mohly pod vánoční stromeček dávat dárky i pro ostatní zvířátka. Prohlédly si i  živočichy, kteří v Pasíčkách trvale žijí a dozvěděly se zajímavosti o jejich životě. Pro každého návštěvníka bylo připraveno také malé občerstvení. (obrázky) 


Vánoční Betlém v Hlinsku

Poslední adventní čtvrtek jsme s dětmi navštívily vánoční výstavu na Betlémě v Hlinsku. Viděly jsme staročeské slavení Vánoc a krásné betlémy. (obrázky)


Ježíšek ve školce

Po dlouhém čekání a vyhlížení nás v pátek 21. prosince konečně navštívil Ježíšek. (obrázky)


Vánoční vystoupení ve školce

Čekání na Ježíška jsme si zkrátily vánočním vystoupením pro rodiče a přátele školky. Děti předvedly, jak moc jsou šikovné, nechyběly básně a  písně  o Vánocích, ale i  o podzimu a čertech. Starší holčičky zatančily tanec s deštníky. Na závěr děti rodičům předaly dárečky, tentokrát krásné papírové prostírání, ručně malovaný hrneček na kávu či čaj. V přáníčku se objevilo přání krásných a tajemných Vánoc. (obrázky)


ČERTOVSKÁ ŠKOLIČKA

Čekání na čerty jsme si zpříjemnily  uspořádáním čertovké školičky. Ráno jsme se všechny sešly jako čertíci  a učily jsme se čertovský úklid a hry. Vyrobily jsme si čertíka z vařečky, ze sušených švestek a brambor. 

Mikuláš nás navštívil v pátek 4.12.2009, doprovázela ho tlupa čertů a anděl  s plným košem dobrot. Mikuláš byl spravedlivý a z pekelné knihy hříchů věděl každou neplechu, kterou jsme za uplynulý rok provedly. Statečně a skoro bez slziček jsme si převzaly od anděla kornout, ve kterém se kromě sladkostí objevila i brambora a uhlí. Na závěr jsme Mikuláše a jeho doprovod odměnily básničkou Mikulášská nadílka.

Mikuláši, andílku děkujeme za nadílku - a ty čerte chlupatý jen si zůstaň za vraty - celý rok jsme hodní byli - ve školce jsme nezlobili - hračky si vždy uklízíme - po večerníčku hned spíme.
(obrázky)


Co víme o lese, aneb naučná stezka čmeláka Pučmelouda

Ve čtvrtek 19. listopadu připravil Pučmeloud pro děti naučnou stezku o lese a lesních zvířátkách. Při ní si děti zopakovaly vše, co se ve školce nového naučily a dozvěděly. (obrázky)

 

Bramborobraní
20.října 2009 

Podzimní čas jsme si zkusili zpestřit hravým sportováním a dováděním s bramborami - BRAMBOROBRANÍM. Rodiče si s dětmi zkusili zacvičit bramborovou rozcvičku a zasoutěžit si s bramborou.

Šikovné maminky donesly na ochutnání bramborové dobroty jako jsou bramboráky, bramborové placky, bramborové lívance, ale i bramborový chléb.

Ve školce jsou vystaveni skřítci BRAMBORÁČCI, které si vyrobily děti ale i rodiče.

Bramborové odpoledne se povedlo a všichni si odnesly  pocit, že i podzim umí být krásný a hřejivý. (obrázky)


ROZLOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY,ANEB ZACHRAŇUJEME SLUNEČNÍ ÚDOLÍ

Ve čtvrtek 18. června jsme se s předškoláčky vydaly zachránit Sluneční údolí. Ve Slunečním údolí se usadil zlobivý mrak Mračnák. Vyhnal sluníčko z jeho království a zakázal mu svítt. Všude kolem bylo smutno a šedivo. A tak nás Sluníčková víla poprosila  o pomoc, aby Sluneční údolí opět šťastně zářilo. 

Naše cesta byla dlouhá, šly jsme podle mapy. Když jsme dorazily na místo, Sluníčková víla nás přivítala a my jsme musely splnit velmi těžké úkoly, jako např. sbírat odpadky a roztřídit je správně do kontejnerů, házet šiškami, nanosit vodu jen lžičkami, vyléčit sluníčko a správně rozmístit pet víčka, najít poslepu sluneční paprsky, zazpívat písničku o sluníčku a najít léčivé bylinky.

Úkoly jsme splnily  a ve Slunečním údolí opět zasvítilo sluníčko. Sluníčková víla se nám odměnila poděkováním, dobrotami a nakonec jsme si všichni opekly buřtíky a vláčkem se spokojeně vrátily zpět do naší školky. (obrázky)


Sportovní hry

Ve středu 17. června nás navštívily děti z MŠ Miličova z Hlinska. Spolu s nimi jsme v naší školce uspořádaly sportovní hry, na které jsme se pečlivě připravily. Během předešlých dnů jsme pilně trénovaly všechny sportovní disciplíny, jako je štafetový běh, pětiskok, skok v pytli, hod míčkem, překážková dráha.

Také jsme si vyrobily krásná sportovní trička savovou technikou, ve kterých jsme závodily. 

A kdo zvítězil? Přeci všechny děti, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. (obrázky)


Cestování v MŠ

Cestování  nás všechny moc baví, hlavně když cestujeme na nějaké zajímavé místo. S dětmi jsme  napočítaly více něž 12 způsobů cestování a o nejoblíbenějších a nejzajímavějších z nich jsme si povídaly a také si je vyzkoušely. 

Nejprve nás čekal let balónem, potom jízda vláčkem, cesta letadlem, výlet autobusem a velká námořnická výprava lodí.

Námořnický den se nám opravdu povedl. Děti si vyrobily krásné námořnické čepice a oblékly se do modrých námořnických triček. Po nástupu všech námořníků jsme si začaly stavět loď, na které nechybělo lano, kotva, dalekohled, mapy atd. Obepluly jsme celou Afriku a šťastně dopluly zpátky do Holetína. (obrázky)


Indiáni z Holetína

Z nenadání jsme dostaly velkou chuť stát se indiány. Být pravým indiánem není lehká věc. Musely jsme najít spoustu informací v knihách a encyklopediích a internetu, donést spoustu materiálu jako jsou pírka, přírodní materiál atd. Každý z nás si vymyslel pravé indiánské jméno a jako třída jsme si pro sebe vybraly pojmenování INMUŠUNKOVÉ, což znamená KOČIČÍ KMEN. Nezapomněly jsme ani na výrobu vlajky našeho kmenu. 

Z knih jsme vyčetly, že každý správný indián má nad postýlkou zavěšen LAPAČ SNŮ, ten jsme si také vyrobily, stejně tak i krásné indiánské čelenky.

Naučily jsme se vyrábět papírové korále, každý si vyrobil svůj papírový totem,ale na ten pravý - dřevěný jsme nezapomněly. Šikovní rodiče nám darovali neopracovaný kmen břízy,šikovný tatínek nám kmen opracoval a vyřezal totem a my nejšikovnější indiáni jsme si totem obrousili a krásně ozdobili barvami.

Povídaly jsme si o životě indiánů, jak žili, lovili, a o jejich zvycích.Naučili jsme se indiánskou hymnu INDIÁNSKÁ STEZKA.

Velká zkouška našich indiánských schopností  nás čekala na v úterý 2.června. To naši školku přepadl indiánský kmen Alpakové, který si prověřil naši odvahu, zručnost a chytrost při indiánské dobrodružné hře. Vše začalo ráno, když se některé děti ocitly v zajetí indiánů, jejich znakem je medvědí tlapa. Ostatní děti mohly vysvobodit své kamarády spolněním úkolů jako  např. prolézt hadím tunelem, přeběhnout lávku, přejít poslepu podél lana, nakreslit jelena, atd.

Úkoly děti splnily na jedničku a tak pro všechny bylo odměnou opékaní buřtíků, zpěv a indiánský tanec u ohně. Děti si zkusily i střílení lukem. 

A tak můžeme s hrdostí říci, že se z nás stali opravdoví INDIÁNI.
(obrázky)


Výlet do Pardubic

V pondělí 25.května jsme společně se školáky podnikly výlet do Pardubic. Nejprve jsme navštívily Východočeské divadlo, kde jsme shlédly krásnou divadelní pohádku PÍSMENKOVÁ POLÍVKA, ANEB DĚTSKÁ ENCYKLOPEDIE.

Poté jsme se vydaly k Labi, kde na nás čekal výletní parník Arnošt, který nás dovezl  téměř pod Kunětickou horu. Cestou tam i zpět jsme projížděly přes zdymadlo, což byl pro děti velký zážitek. Sledovaly jsme vodní ptactvo a rostliny. Děti se na parníku naobědvaly a nechyběla ani sladká odměna - zmrzlina.

(obrázky)


Blíže k přírodě

Jarní příroda nás všechny povzbudila a tak jsme se rozhodly, že se jí za odměnu budeme více věnovat. Vybraly jsme si dvě  velmi zajímavé oblasti - STROMY a LÉČIVÉ ROSTLINY A BYLINKY.

Díky paní lektorce z Ekocentra PALETA jsme se naučily poznávat stromy, jejich stavbu, užitečnost a krásu. Objevily jsme na naší zahradě skřítka, který žije v korunách stromů, a slíbily mu, že se o stromy budeme starat a neubližovat jim.

Léčivé rostliny jsme poznávaly pomocí atlasů a encyklopedií, nosily jsme si i různé bylinky na ukázku. Některé léčivé rostliny jsme si vylisovaly na pozdější výrobu herbáře. Uvařily jsme si výborný lipový čaj s medem.  Největším  úkolem  pro nás bylo vytvoření BYLINKOVÉ ZAHRÁDKY. Děti nosily sazeničky bylinek a kameny, šikovný tatínek nám zryl záhon, děti záhon připravily a zasadily rostlinky. Nechybí ani přehledné pojmenování jednotlivých bylinek.

Zahrádka se nám velmi povedla a paní kuchařky se již těší, až budou moci některé bylinky použít v kuchyni. (obrázky)


Maminka má svátek

Na oslavu Svátku matek se děti pečlivě připravily. Pro své maminky si vyrobily přáníčka, zápichy do květináče a dárečky. Menší děti navlékaly korále z těstovin a předškoláci maminkám nabatikovali plátěné tašky, které nám jedna ochotná maminka ušila. Přípravy vyvrcholily v úterý 12. května, kdy se děti sešly se svými maminkami a babičkami v mateřské škole a předvedly jim krátké pásmo básniček, písniček, tanečků, dětské jógy a samozřejmě jim i předaly nachystaná překvapení. (obrázky)


Čarodějnický rej

Poslední dubnové ráno se v naší školičce konal slet čarodějů a čarodějnic. Udělaly jsme si s dětmi čarodějnickou přehlídku, vymyslely  si čarovná jména a s chutí si zahrály pravé čarodějnické hry, při kterých se používal především sluch a hmat. Naučily jsme se strašidelné  čarodějnické zaklínadlo a při zaklínání jsme si uvařily lektvar přátelství. Z kouzelné skříňky děti vytahovaly předměty, bez kterých se žádná správná čarodějnice či čaroděj neobejde, jako např. hady, pavouky, kosti, koření,...
Venku si děti vyzkoušely létání na koštěti, hod koštětem do obruče, hod míčem na pavouka a také se strefovaly gumovými hady do vody. 
Děti měly opravdový čarodějnický zážitek, protože tentokrát se v čarodějnice proměnily i paní učitelky. (obrázky)


Den Země

Předposlední dubnový týden se nesl ve znamení příprav na sváteční Den Země. S dětmi jsme se z encyklopedií dozvěděly spoustu nových a velmi zajímavých informací o naší planetě, která už je stará 4,5 miliardy let. Poznaly jsme, jak je důležité třídit odpad, protože i z odpadu se dá vyrobit další krásná nová věc, a navíc tím pomáháme chránit přírodu.
Na slavnostní den jsme se pečlivě připravily. Naučily jsme se novou báseň a píseň o Zemi, upekly jsme pro paní Zemi dort ze samých dobrot jako je mech, oříšky, kukuřice, kokos a koření. 

A jak jsme oslavily ten očekávaný svátek? Na školní zahradě jsme všichni Zemi popřály vše nejlepší, zazpívaly jí písničky a zatancovaly. Ozdobily jsme keř krásnými výrobky z PET lahví, namalovaly křídami obrázky, z víček od PET lahví jsme složily co máme na Zemi nejraději. Také jsme využily kelímků od jogurtů a udělaly z nich hada, který měřil 3,03 m. Z PET lahví jsme si vyrobily kuželky, které jsme si s chutí všichni zahrály a víčka jsme využily na házení žabiček do vody.Uspořádaly jsme soutěž v třídění odpadu, kdy děti měly za úkol roztřídit velkou kupu odpadu do malých kontejnerů. (obrázky) 


Bejby taneční

V pondělí 6.4.2009 se v naší školičce konala poslední lekce Bejby tanečních pod vedením Ing. Bohumila Černého. Děti  s nadšením a energií předvedly svým maminkám spoustu krásných a zajímavých tanečků. Tento taneční cyklus absolvovalo celkem 14 dětí  po dobu 5 týdnů. Děti, rodiče i my pedagogové jsme  byli velmi spokojeni a doufáme, že i příští rok obohatíme program podobnou akcí. (obrázky)


Tvořivé odpoledne s rodiči

První jarní páteční odpoledne se děti sešly se svými rodiči v mateřské škole a společně vyráběli jarní a velikonoční dekorace. Počáteční obavy rodičů z tvoření podle své fantazie brzy opadly a výsledná díla byla opravdu zdařilá. (obrázky)


Krtkova domáctnost

Krtka známe všichni, ale víme jak žije, co rád jí  a kdo je jeho nepřítel? Rozhodly jsme se zahrát si na přírodovědce a přijít na všechny tyto záhady.Rozdělily jsme se na skupinky a podrobně prozkoumávaly krtčí hromádky. Našly jsme zde plno věcí a určovaly, co do země patří a nepatří. Naučily jsme se rozlišovat věci v zemi  rozložitelné a nerozložitelné. Nalezené poklady jsme podrobně prozkoumávaly pod lupou. Každá skupina si také složila obrázek krtka a  vyplnila pracovní list. (obrázky)


Jak se rodí chleba

Zasejeme zrníčka, roste, roste pšenička. Pokropíme, pohnojíme...
Během setí obilí, které k jaru neodmyslitelně patří, jsme si s dětmi povídaly o cestě obilného zrníčka. Poznávaly jsme různé druhy obilí, četly jsme si příběh obilného klásku a také jsme si připomněly dramatizaci Jak se rodí chleba. A když jsme poznaly jak chleba vzniká, mohly jsme si ho i upéci, to byla pro děti ta nejlepší odměna. (obrázky)


Vynášení Morény

Zimo, zimo, táhni pryč... Za doprovodu této básně a dalších lidových říkadel děti vynášely Morenu, symbol zimy, který si ve školce společně vyrobily. (obrázky)Karnevalové masky

Během oslav masopustu si předškolní děti zkusily vyrobit karnevalové masky podle své fantazie. A opravdu se jim to povedlo. (obrázky)


Karneval

Oslavy masopustu v mateřské škole vyvrcholily již tradičním karnevalem. (obrázky)


Poznáváme lidské tělo

Chřipka, rýma, angína opět řádit začíná, ale my víme, jak  nad nemocemi vyzrát. Povídaly jsme si o vitamínech, zdravé stravě. Poznávaly jsme části svého těla formou her, už víme kde máme mozek, srdce, plíce, ledviny atd. a k čemu nám tyto všechny orgány slouží. Zkusily jsme si vytvořit sebe z víček od PET lahví, namalovaly jsme si svou podobiznu v životní velikosti. Velmi nás bavily hry na návštěvy u lékaře, a už víme, že kdo má radši dortík než mrkvičku, ten má se zoubky velké trápení. (obrázky)


Divadelní představení Skřítek Čulibrk

S dětmi jsme přijaly pozvání MŠ Milíčova z Hlinska a ve středu 21. ledna jsme k nim jely na divadelní představení Skřítek Čulibrk. Pohádka se nám všem moc líbila. Děti během představení poznávaly ptáčky i lesní zvířátka a nakonec si i trošku zasoutěžily. (obrázky)


Na návštěvě u Eskymáků

Ve třetím lednovém týdnu jsme si s dětmi přiblížily život v polárních oblastech. V encyklopediích a atlasech jsme si vyhledaly  zvířátka, která v těchto oblastech žijí. Dozvěděly jsme se mnoho informací o tučňácích, ledních medvědech, tuleních, ... Společně jsme si vytvořily velkou mapu. Velmi  zajímavé bylo dozvědět se něco o životě Eskymáků. Už víme jak žijí, co mají rádi k jídlu, jak se oblékají a jaké to je v eskymácké školce. Společně jsme si zahrály eskymácké hry, naučily jsme se eskymácké tance a vyzkoušely jsme si postavit eskymácké iglů a obléknout se jako Eskymák.Zajímavou výtvarnou technikou - otisk prstu  jsme si vytvořily tučňáky na ledové kře. A na konci našeho putování nás dokonce navštívil i Eskymák. (obrázky)


Zimní olympijské hry

(8. ledna 2009) I v naší školičce všichni rádi sportují. Čerstvá sněhová nadílka nás potěšila , a tak jsme na nic nečekali a uspořádali jsme ZOH. Soutěžili jsme v bobovém slalomu, bobovém zpřežení  a v nakládání sněhu. Při všech disciplínách jsme se pěkně zahřáli a vydováděli. ZOH jsme zakončili společným potleskem a předáváním diplomů a sladké odměny. ( obrázky)


Vánoční výstavy
Čekání na Ježíška jsme si zkrátili a zpříjemnili krásným výletem do Hlinska, kde jsme navštívili hned dvě vánoční výstavy, Vánoční medové trhy v Orlovně a již tradiční  vánoční výstavu na Betlémě. Viděli jsme zde ukázku  tradičních staročeských Vánoc a lidových zvyků. ( obrázky)Vánoce ve školce

(17. prosince 2008) Do školky dorazil Ježíšek. Navštívil nás ve středu 17. prosince dopoledne a přinesl krásné dřevěné hračky a stavebnice. Také nás obdaroval několika knížkami, protože ty by pod žádným stromečkem chybět neměly. Odpoledne vše vyvrcholilo vánoční besídkou, kterou jsme s dětmi připravily pro jejich rodiče a prarodiče. Děti si zahrály na čertíky, zazpívaly vánoční koledy, zarecitovaly básničky o Vánocích a zacvičily dětskou jógu. ( obrázky)

Čerti a Mikuláš
( obrázky)


Rozloučení se školním rokem 2007/2008
Ve středu 25.6.2008 jsme se společně s dětmi a rodiči loučili se školním rokem. Na naší školní zahradě jsme měli táborák,soutěže, hry a společně jsme si i zazpívali. Počasí nám přálo, tak jsme si tuto akci pěkně užili. ( obrázky)


Jarní stezka Ferdy Mravence
v pátek 20.6. se děti rozloučily s jarem tradiční Stezkou Ferdy Mravence.Na zahradě si na stanovištích u Ferdy Mravence, Berušky a brouka Pytlíka zopakovaly své vědomosti a vše, co se na jaře v mateřské škole naučily. ( obrázky)


Výlet do divadla
Ve čtvrtek 19.6. jsme se s dětmi vydaly do Chrudimi do divadla K. Pippicha na divadelní představení Kouzelná zahrada hrané černodivadelní technikou. Kvůli velkému zpoždění vlaků jsme bohužel nestihly navštívit nově otevřené muzeum černého divadla. I přesto se výlet vydařil a divadelní představení se všem moc líbilo. ( obrázky)


Včelka je náš kamarád
Díky ekocentru Paleta se děti seznámily se životem včel medonosných a pochopily jejich význam nejen pro člověka, ale i pro přírodu. Na chvíli se staly královnou, dělnicemi i trubci. Měly možnost si vyzkoušet i některá včelí řemesla a ochutnat dobrůtku ze včelí kuchyně. ( obrázky)


Dětský den
3. června - obrázky


1. sportovní hry MŠ Pardubického kraje
Druhý květnový týden se v naší MŠ nesl v duchu sportu a pohybu. uspořádali jsme si zde totiž základní kolo 1. sportovních her MŠ Pardubického kraje 2008. Děti se dozvěděly mnoho nového o různých sportech a olympijských hrách, které se nezadržitelně blíží. Také jsme si připomněli co znamená slovo fair play, které ke sportu neodmyslitelně patří.
Sportovní hry zahrnovaly 5 soutěžních disciplín:štafetový běh, hod do dálky tenisovým míčkem, překážkovou chůzi s míčkem v kelímku od Pribináčku, skákání v pytli a pětiskok (žabáky). Děti si všechny disciplíny vyzkoušely a potom je i poctivě trénovaly. Ke sportovním hrám patří i hymna, k těmto to byla písnička od J. Uhlíře a  Z. Svěráka Není nutno. Také sportovní heslo "Hop a skok, sportujeme rádi", které si děti vymyslely, nechybělo při zahajování každého sportovního dne. Vytvořili jsme si i vlajku našeho týmu, která celý týden "vlála" nad naším sportováním. Abychom nezůstali jen u základního kola a změřili si síly i s někým jiným, navštívili jsme děti v MŠ Milíčova v Hlinsku. Tam jsme se s nimi utkali ve všech pěti disciplínách a úspěchy byly opravdu velké. Za odměnu děti dostaly medaile, píšťalky a ti nejlepší i diplomy. Cílem tohoto sportování nebylo vyhrát, ale vědět, že i sport může být náš kamarád. ( obrázky)

Školní akademie ke Dni matek
(7. května 2008) - obrázky

Čarodějnický rej
(30. dubna 2008) Ve středu 30. dubna jsme si s dětmi ve školce uspořádali "rej čarodějů a čarodějnic". Děti přišly v maskách, ve kterých se nám předvedly a vyzkoušely si např. chytání pavouků na udici, skládání rozstříhané čarodějnice z papíru a také si mohly při "zkoušce odvahy" vytáhnout z "kouzelné skřínky" pavouka, hada nebo čarodějné koření. I hry venku byly ve znamení čarodějnického rejdění. Všichni si zkusili let na koštěti mezi překážkami, hod koštětem do obruče i rozmetání plastových lahví koštětem. Velký úspěch měl i hod hadem do kbelíku s vodou, který se houpal na houpačce a samozřejmě i "sestřelování" pavouka zavěšeného na niti. Všem malým čarodějům i čarodějnicím se dařilo zadané úkoly plnit na jedničku a domů ze školky odcházeli plni nových zážitků. - ( obrázky)


Divadlo v Pardubicích
8. dubna 2008 - Představení Princezny jsou na draka ( obrázky)


LOUČENÍ S "PANÍ ZIMOU"
Astrologické jaro již sice začalo, ale zima stále nechtěla vzdát svou vládu, proto jsme poslední březnový týden věnovali loučení s "paní Zimou". Ve čtvrtek 27.3. nás navštívil Ferda Mravenec se svými kamarády a připravil si pro nás tradiční stezku Ferdy Mravence. Děti plnily zadané úkoly a odpovídaly na otázky týkající se témat, o kterých jsme si během zimy povídali.Za odměnu každý dostal diplom a čokoládové vajíčko s překvapením.
V pátek 28.3. jsme si připomněli tradici vynášení Moreny. Ráno jsme si Morenu společně vyrobili a po svačině jsme ji odnesli k rybníku, kam jsme ji za doprovodu básničky a písničky o Moreně zapálenou vhodili. ( obrázky)


PEČENÍ JIDÁŠŮ
Jelikož na Zelený čtvrtek připadly velikonoční prázdniny, děti si pečení jidášů vyzkoušely již na Žluté úterý. Každý si mohl vybrat tvar jidáše, který se mu nejvíce líbil. ( obrázky)


NÁVŠTĚVA DIVADLA A KNIHOVNY VE SKUTČI
Ve čtvrtek 13. března jsme celé dopoledne strávili ve Skutči, kde jsme shlédli divadelní představení Ententýky a navštívili dětské oddělení knihovny. Představení divadla Drak bylo plné známých dětských říkadel a písniček a dětem se velmi líbilo. Také je zaujalo netradiční provedení některých "zvířecích postav".
V knihovně si děti nejenom prohlížely knížky, ale také odpovídaly na pohádkové hádanky a hledaly knížky zfilmované do Večerníčků, které po knihovně poschovával skřítek Knihovníček. Za splněné úkoly dostaly i malou odměnu. ( obrázky)


PROFESE A ZAMĚSTNÁNÍ
Během týdne, ve kterém jsme se seznamovali s různými povoláními a profesemi, si děti vyzkoušely nejenom šití (předškoláci), stavění domů, ale i pečení housek. ( obrázky)


KARNEVAL A MASOPUST V NAŠÍ ŠKOLCE
(22.2.08)Je doba masopustu a proto byl masopust tématem tohoto týdne. S dětmi jsme si přiblížili tradici masopustu (masopustní dny, zvyky, masopustní masky, pečivo a zabíjačky). V průběhu týdne si každý vyrobil masku z novinového papíru a předškoláci ještě kašpárka poskládaného z barevného papíru. Naučili jsme se básničku "Zklamaný pes" a písničky "Stála basa" a "Malí muzikanti", protože basa a ostatní nástroje k masopustu také patří. Nejvíce se však všichni těšili na pátek, kdy se konal karneval. Děti si zahrály hry "Kdo se skrývá pod maskou", "Na šimla", "Na dědka", "Masopust" a "Masky, masky množte se". U těchto her jsme zažili spousty legrace. Poté následovala diskotéka, kde se masky vyřádily a zatancovaly si. Celé páteční dopoledne byla školka plná radosti a dětského smíchu. ( obrázky)


Vánoční besídka
Na vánoční besídce děti svým rodičům zahrály pohádku Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort. Pohádka byla plná známých písniček a tanečků. Samozřejmě zde také zazněly básničky o Vánocích a vánoční koledy. ( obrázky)


Ježíšek v MŠ
V pátek 21.prosince nadělil Ježíšek dětem do školky spousty dárků. Děti z nich měly velkou radost a odpoledne po besídce je ukázaly svým rodičům. ( obrázky)


Vánoční výstava na Betlémě v Hlinsku
Jak minulý rok, tak i letos jsme tradičně s dětmi navštívily vánoční výstavu na Betlémě. Děti opět nejvíce zaujal vystavovaný mechanický betlém. ( obrázky)


Přišel k nám čert s Mikulášem
Tradičně jako každý rok nás navštívili čerti, Mikuláš a anděl.Všechny děti byly obdarovány nejen balíčkem sladkostí,ale i kouzelnými uhlíky.( obrázky, video)


Setkání seniorů
V sobotu 1. prosince uspořádala Obec Holetín setkání dříve narozených. V bohatém programu vystoupily i děti z mateřské školy a základní školy s krátkým vystoupením. ( obrázky)


Podzimní stezka Ferdy Mravence
Letošní Podzimní stezka Ferdy Mravence se kvůli nepříznivému počasí konala ve třídě MŠ, což nic neubralo z úspěchů dětí při plnění úkolů. Všichni účastníci byli rozděleni do tří družstev - do družstva Ferdy Mravence, Berušky a brouka Pytlíka. Tak mohli společně odpovídat na otázky vztahující se k podzimu. Za správné odpovědi byl každý odměněn diplomem a barevným hopíkem. ( obrázky)


Podzimní posezení
Ve středu 24.10. odpoledne jsme se ve školce sešli s dětmi i jejich rodiči, abychom strávili společné podzimní odpoledne plné her, písniček a povídání. Atmosféra byla velice příjemná a domů jsme odcházeli všichni spokojeni. ( obrázky)


Výlet do Perníkové chaloupky
(11. června 2007) Cílem našeho letošního výletu bylo Muzeum perníku a pohádek pod Kunětickou horou. Hned po příjezdu a přivítání panem průvodcem si děti změřily svoje prstíčky na tzv."prstovém tlustoměru". Vyzkoušely si tak, jestli jsou "hubeňouři", nebo jestli by už měly jít ježibabě na lopatu. Naštěstí všechny děti i paní učitelky touto zkouškou prošly. Pak přišlo na řadu povídání u krásné perníkové chaloupky. Děti si připomněly známou pohádku a dozvěděly se mnoho zajímavého. Hned potom následovala cesta tmavým lesem až ke kuchyni ježibaby. Ta všechny pustila dovnitř a obdarovala perníkem. Děti si prohlédly, jak ježibaba bydlí a kde peče v dřevěných formách krásné a voňavé perníčky. Také jim ukázala svoje kouzelné koště, které má schované ve skříni. Další zastávkou a novinkou pro všechny bylo Ježíškovo nebe. Vidět, kde Ježíšek spí, balí dárky nebo kudy na nás kouká dolů, se nepoštěstí každý den. Z